Ulga za wymianę kasy fiskalnej offline na online – ile wynosi i jak z niej skorzystać?
Najpóźniej od dzisiaj, czyli od 1 lipca 2021 roku, wybrane grupy przedsiębiorców muszą zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych online. Chodzi konkretnie o kasy, drukarki czy kasoterminale, które zapewniają m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Warto podkreślić, że terminowa instalacja urządzenia fiskalnego online jest istotna nie tylko ze względu na możliwość kontynuowania obsługi klientów indywidualnych. Przy obowiązkowej wymianie technologii sprzedaży przysługuje też ulga, która pozwala na obniżenie kosztów zakupu nowej kasy rejestrującej.
Kogo dotyczy obowiązek stosowania kas online?
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami fiskalnymi, najpóźniej od 1 lipca 2021 roku z urządzeń rejestrujących typu online muszą zacząć korzystać właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, placówek typu fitness (w zakresie wstępu), firm budowlanych, prywatnych gabinetów lekarskich i dentystycznych oraz kancelarii adwokackich. Jeżeli więc w którejś ze wspomnianych działalności nadal znajduje się wyłącznie kasa lub drukarka offline, czyli taka, która nie zapewnia przekazywania danych do Centralnego Repozytorium Kas, przedsiębiorca nie może jej wykorzystywać przy obsłudze osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Innymi słowy, brak odpowiedniej technologii sprzedaży jest równoznaczny z koniecznością wstrzymania sprzedaży (a w tym wypadku – świadczenia usług).
Warto też podkreślić, że wspomniane działalności nie są jedynymi, które objęto obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online. W przeszłości swoje dotychczasowe urządzenia rejestrujące wymienili m.in. przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne, warsztaty samochodowe, stacje benzynowe, hotele oraz firmy zajmujące się sprzedażą produktów opałowych (np. węgla lub brykietu).
Ile wynosi ulga za wymianę urządzenia fiskalnego i kto może ją otrzymać?
W tym momencie warto już odpowiedzieć na 2 kluczowe pytania, które pojawiły się w tytule dzisiejszego wpisu. Przepisy mówią wprost, że ulga za obowiązkową wymianę urządzenia fiskalnego offline na online wynosi do 90% kosztów zakupu nowego modelu, jednak nie więcej niż 700 złotych. Ponadto, refundacja części wydatku przysługuje wszystkim przedsiębiorcom, którzy zostali objęci wymogiem wcześniejszego zainstalowania kasy współpracującej z CRK. Maksymalnie 700 złotych mogą więc odzyskać zarówno płatnicy VAT, jak i podmioty zwolnione z VAT lub świadczące wyłącznie usługi zwolnione. Różne są jednak sposoby skorzystania z ustawowej ulgi.
Podatnik będący „watowcem” może po prostu odliczyć odpowiednią kwotę w deklaracji składanej za okres, w którym rozpoczął korzystanie z kasy fiskalnej online (lub za któryś z okresów późniejszych). Zupełnie inaczej przebiega to w przypadku przedsiębiorcy zwolnionego z VAT lub świadczącego wyłącznie usługi zwolnione. Wówczas trzeba złożyć pisemny wniosek do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. I dopiero po pozytywny rozpatrzeniu takiego dokumentu, właściwa kwota ulgi za wymianę kasy fiskalnej offline na online zostanie przelana na konto bankowe wskazane przez przedsiębiorcę we wniosku.
ja jestem już po wymianie i skorzystaniu z refundacji 🙂 ale model wybrałem ten sam co miałem, tylko że w wersji online 😀