Obowiązkowa wymiana na kasy fiskalne online – pora na III etap

Dla niejednego przedsiębiorcy urządzenie rejestrujące online to wciąż nowinka technologiczna, na którą może, ale nie musi się zdecydować. Jednak wielu podatników, reprezentujących różne branże, jest lub było w zdecydowanie innej sytuacji. Ich bowiem objął obowiązek wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych współpracujących z CRK. Wiedzą o tym doskonale m.in. właściciele warsztatów samochodowych, lokali gastronomicznych czy pensjonatów, obsługujący klientów indywidualnych i już korzystający ze wspomnianych rozwiązań. Ten sam wymóg czeka jeszcze jedną grupę przedsiębiorców, wchodzących w zakres tzw. III etapu wymiany na modele online.

I etap wymiany na online – zgodnie z planem

W nowelizacji ustawy o VAT, której wejście w życie towarzyszyło pojawieniu się nowego systemu fiskalizacji, zostały wyszczególnione branże zobligowane do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z kasami rejestrującymi online. Przedsiębiorstwa te zostały podzielone na 3 etapy, co oznaczało konieczność zainstalowania wspomnianych technologii zgodnie z ustalonymi odgórnie terminami. W pierwszej kategorii znalazły się działalności generalnie związane z motoryzacją. Mowa tu choćby o warsztatach samochodowych czy też punktach wulkanizacji opon lub trudniących się sprzedażą paliw do pojazdów silnikowych. Tego typu firmy musiały wdrożyć kasy online najpóźniej do końca 2019 roku. W przypadku pierwszego etapu proces ten przebiegł bez zakłóceń, czego nie można w zupełności powiedzieć o etapie drugim…

II etap wymiany na online – nie obyło się bez utrudnień

Jako następne urządzenia rejestrujące online miały wdrożyć działalności z branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz zajmującej się sprzedażą materiałów opałowych, takich jak brykiet czy węgiel. Początkowo termin obowiązkowego rozpoczęcia pracy z użyciem modeli łączących się przez internet z CRK w ich przypadku wypadał 1 lipca 2020 roku. Jednak w międzyczasie pojawiło się wiele utrudnień i obostrzeń, wynikających z pandemii koronawirusa. Problem ten negatywnie odbił się na wielu przedsiębiorstwach, a zwłaszcza barach, restauracjach, pensjonatach i hotelach, które w pewnym momencie musiały wręcz przerwać działalność. W efekcie ustawodawca zadecydował o wydłużeniu okresu wymiany urządzeń fiskalnych na modele online o kolejne pół roku. Tym samym wspomniane działalności rozpoczęły pracę z kasami rejestrującymi nowego typu z dniem 1 stycznia tego roku.

III etap wymiany na online – nowy, obowiązujący termin

Regulacje, jakie nastąpiły w ramach drugiego etapu wymiany na online, miały swoje konsekwencje. Branże zobligowane do wcześniejszego przejścia na kasy fiskalne nowego typu jako trzecie i ostatnie w całym procesie także zyskały dodatkowy czas. W ich przypadku ostatecznym terminem rozpoczęcia pracy z technologiami komunikującymi się z CRK przypada 1 lipca 2021 roku. Przypomnijmy, że wśród nich znajdują się takie działalności, jak salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi medyczne i dentystyczne, budowlane i prawnicze, a także obiekty poprawy kondycji fizycznej, np. kluby fitness czy siłownie (w zakresie wstępu). Mimo, że wspomniane wyżej trudności nie zniknęły całkowicie, ustawodawca na razie nie przewidział kolejnych zmian w tym harmonogramie. Warto natomiast przypomnieć na zakończenie, że w przypadku wszystkich tych działalności istnieje możliwość skorzystania z ustawowej ulgi z racji obowiązku wymiany dotychczas stosowanych urządzeń fiskalnych na modele online. Kształt samej refundacji pozostał niezmienny: maksymalnie 90% wartości technologii, jednak nie więcej, niż 700 złotych.

One thought on “Obowiązkowa wymiana na kasy fiskalne online – pora na III etap

  • 12 stycznia, 2021 at 2:22 pm
    Permalink

    no cóż – co się odwlecze to nie uciecze 😉 szkoda tylko że czasy takie niepewne…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *