Dlaczego warto stawiać na kasy fiskalne?

„Szara strefa” jest dziś jednym z problemów zdrowego funkcjonowania polskiej gospodarki. Wielu sprzedawców niestety uchyla się od obowiązków i nie stosuje kas fiskalnych. Stanowi to kłopot zarówno dla rzetelnych przedsiębiorców, uczestniczących w uczciwej konkurencji na rynku, jak i dla konsumentów, którzy nie mogą mieć pewności co do wysokiej jakości kupowanych towarów. Produkty pochodzące z „szarej strefy” mogą być przecież różne. Władze, a w szczególności Ministerstwo Finansów, prowadzi wiele akcji, które mają ograniczyć to zjawisko. Wystarczy wspomnieć o kampaniach „Weź paragon” oraz Narodowej Loterii Paragonowej. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto stawiać na kasy fiskalne?

Samodzielne wystawanie paragonów

Kasa fiskalna jest urządzeniem samodzielnym. W praktyce oznacza to, że do wystawiania paragonów nie trzeba stosować żadnych innych rozwiązań technologicznych. Przedsiębiorca może oczywiście zainwestować w czytnik kodów kreskowych lub wagę elektroniczną, jeśli jego działalność potrzebuje takich urządzeń, ale nie jest to konieczne. A zaletą kasy fiskalnej jest bez wątpienia łatwiejsze rejestrowanie obrotu. Można nawet zaryzykować tezę, że urządzenie tego typu jest swego rodzaju elektroniczną księgą rachunkową. Co warte podkreślenia – automatyzującą pracę i prostą w obsłudze.

Zobacz wybór kas fiskalnych tutaj.

Do pracy mobilnej lub stacjonarnej

Faktem jest, że kasy fiskalne stają się coraz mniejszymi i lżejszymi urządzeniami. Dlatego nie tylko nie zajmują wiele miejsca na stanowisku pracy, ale także mogą być stosowane do prowadzenia sprzedaży mobilnej. Tylko od przedsiębiorcy zależy, jakie rozwiązanie technologiczne wybierze. W obydwu przypadkach można liczyć na pomoc firmy, która zajmuje się dystrybucją kas rejestrujących. Doświadczony dostawca zawsze wyjaśni, na jakie zagadnienia zwrócić uwagę, aby dokonać mądrego wyboru. Przykładowo: w przypadku urządzenia mobilnego ważne są zarówno gabaryty, jak i wydajny akumulator oraz wytrzymała konstrukcja.

Jaka jest cena?

Ceny kas fiskalnych są wyjątkowo zróżnicowane. Za najtańsze urządzenie zapłacimy około 700 / 800 złotych, za model z najwyższej półki – nawet około 1 500 złotych. Wydatek będzie zależał od tego, jak bardzo zaawansowane technologiczne rozwiązanie jest nam potrzebne. Przedsiębiorca, który chciałby wyraźnie obniżyć koszty, może się jednak zdecydować na tańszą kasę. Oprócz tego, przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego obowiązuje ulga. Można dzięki niej odzyskać nawet do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 złotych.

2 thoughts on “Dlaczego warto stawiać na kasy fiskalne?

 • 5 sierpnia, 2015 at 11:21 am
  Permalink

  No cóż, przepisy wyraźnie wymagają kas fiskalnych i nic z tym nie zrobimy

  Reply
 • 8 sierpnia, 2015 at 2:13 pm
  Permalink

  700 zł za najtańszą kasę? No to nieźle…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *