Elzab w rytmie zmian, czyli kasy fiskalne online znanego producenta

Gdy cały system fiskalizacji ulega stopniowemu, ale jednak zaawansowanemu przekształceniu, wymagającemu zastosowania nowoczesnych technologii – w takim przypadku oczekuje się skutecznych rozwiązań przede wszystkim od uznanych, czołowych producentów urządzeń rejestrujących. A do takich z pewnością zaliczana jest firma Elzab, której kasy (i nie tylko!) cieszą się sporą popularnością wśród przedsiębiorców. Dlatego idąc z duchem czasu, wspomniany producent oczywiście również posiada już w swojej ofercie modele online. O jakie konkretnie chodzi i co one są w stanie zapewnić?

Wspólny mianownik dla wszystkich kas online

Znani producenci technologii sprzedaży od dłuższego czasu pracowali nad urządzeniami rejestrującymi nowego typu. Podobnie zresztą było z przygotowaniem przepisów, które uregulują zasady wdrażania i funkcjonowania systemu fiskalizacji online. Wprowadzane rozwiązanie teleinformatyczne działa bowiem w oparciu o konkretne zasady, którym musiały dotrzymać kroku stosowane przez podatników urządzenia. Dlatego akty prawne, które ostatecznie weszły w życie z początkiem maja bieżącego roku, mówią dokładnie o wymogach, jakie muszą spełnić kasy online, oraz standardach, jakimi powinny dysponować.

Przede wszystkim więc, urządzenia te charakteryzują się odpowiednim warunkami do tego, by przez internet komunikować się i współpracować z Centralnym Repozytorium Kas. To właśnie tam mają one automatycznie wysyłać niezbędne informacje, związane zarówno z instalacją kasy rejestrującej, jak i jej późniejszym użytkowaniem: ewidencją obrotu, wystawianymi dokumentami czy realizowanymi, obowiązkowymi przeglądami technicznymi. Urządzenia fiskalne online dysponują również pamięcią chronioną, w której przechowywane są ważne dane w postaci cyfrowej (kopie paragonów). Ponadto, zgodnie z odgórnymi ustaleniami, zapewniają możliwość współdziałania z terminalami płatniczymi. Są to rozwiązania kluczowe, wymagane przez system teleinformatyczny i których nie zabrakło również w modelach popularnego producenta, marki Elzab.

Jakie kasy online od Elzab mogą wybierać podatnicy?

Trzeba przyznać, że pewne rozwiązania technologiczne, oferowane przez Elzab jako „online”, są lub w znacznym stopniu wydają się dobrze znane, rozpoznawalne wśród polskich przedsiębiorców. Nie ma jednak w tym nic złego, wręcz przeciwnie – zapewne znajdzie się spore grono podatników, których ucieszy informacja, że konkretne, sprawdzone i solidne urządzenia mają swoją nową odsłonę i dzięki temu „pozostają aktualne”. To może m.in. dotyczyć te osoby, które – z racji reprezentowanej branży – są zobligowane do wcześniejszego wdrożenia opisywanych technologii. Nierzadko będą wolały one wymienić po prostu starą kasę na ten sam model, tylko że online. Ponieważ dobrze znają to urządzenie rejestrujące, wiedzą, jak je obsługiwać oraz są zadowolone z funkcjonalności i użytkowania takiego modelu. Dlatego naturalne jest, że wśród takich rozwiązań znalazły się najczęściej wybierane technologie z propozycji producenta.

Podatnicy mogą więc sięgnąć po takie kasy nowego typu, jak K10 Online, Jota Online, Mini Online czy Mini LT Online. Z jednej strony mamy więc urządzenie świetnie sprawdzające się zwłaszcza w działalnościach mobilnych (choć nie jedynie tam). Futurystyczny design – dostępny w różnych wersjach kolorystycznych – kompaktowa, a zarazem wzmocniona i szczelna konstrukcja, wydajny akumulator i wreszcie obszerny, kolorowy ekran dotykowy to istotne, ale i tak nie wszystkie cechy, które zadecydowały o sukcesie modelu K10. Można się więc spodziewać, że po otrzymaniu odpowiednich rozwiązań do współpracy z CRK, pozostanie ona jednym z częstszych wyborów podatników. Jeśli jednak baza towarowa okaże się zbyt ograniczona, przedsiębiorcy są w stanie zdecydować się na kasę Elzab Jota Online. Urządzenie, mimo niedużych gabarytów, w zasadzie spełnia standardy technologii systemowej, a to z uwagi na sporą liczbę pozycji PLU do zaprogramowania (20 000), kilkadziesiąt skrótów klawiszowych do zdefiniowania czy rozbudowane standardy komunikacyjne. Te ostatnie zresztą często decydują o różnicach pomiędzy starymi a nowymi modelami. Widać to na przykładzie kas Mini Online i Mini LT Online, które mimo nawiązań do istniejących już technologii – są praktycznie nowymi urządzeniami, wyposażonymi w komplet funkcjonalności wymaganych przez nowy system. Pierwsze rozwiązanie od Elzab zostało wyposażone w port Ethernet, natomiast drugie – moduł WiFi lub Bluetooth. Co za tym idzie, urządzenia takie jak Mini LT Online pozwolą również na przesyłanie danych do CRK w sposób bezprzewodowy.

A Wy co sądzicie o urządzeniach marki Elzab? Zarówno starszych, jak i nowszych? Podzielcie się opiniami w komentarzach 🙂

One thought on “Elzab w rytmie zmian, czyli kasy fiskalne online znanego producenta

  • 12 maja, 2019 at 12:49 pm
    Permalink

    to w sumie ciekawe, że tak nieduża kasa jak jota mieści w sobie takie parametry i tyle opcji. w postaci online wydaje się na serio godnym polecenia urządzeniem według mnie – sam poważnie zastanawiam się nad wdrożeniem tego modelu, może ktoś poda jakiś lepszy przykład??

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *