Skąd się bierze atrakcyjność kasoterminala?

Nie od dziś wiadomo, że wśród technologii sprzedaży szczególną uwagę przykuwają ciekawe integracje różnych urządzeń. Tak było kiedyś z modelem Posnet Thermal HD, łączącym w sobie drukarkę fiskalną z komputerem, czy później np. z Novitus Next – kasą rejestrującą z zaimplementowanym tabletem. Tak też jest z kasoterminalami, które, ze względu na zestaw interesujących i praktycznych rozwiązań, zyskują coraz większe uznanie przedsiębiorców. A niebawem będzie dostępny kolejny model z tej grupy technologii – iPOS Smart. I o nim też warto powiedzieć kilka słów więcej.

Kasoterminal – połączenie tyleż atrakcyjne, co oczywiste

Zdecydowanie można powiedzieć, że dzisiejsze czasy i rozwój technologii sprzedaży sprzyjają popularyzacji transakcji bezgotówkowych. Pomijając już e-płatności z poziomu komputera, coraz częściej klienci detaliczni, odwiedzający punkty handlowo-usługowe, zwyczajnie nie mają przy sobie banknotów i bilonu. Ze względu na szybkość i wygodę operacji, zwykle uiszczają należną kwotę za pomocą karty płatniczej. Dlatego obecność technologii do realizacji transakcji bezgotówkowych nie jest już niczym szczególnym nawet w mniejszych, lokalnych firmach.

Co za tym idzie, przedsiębiorcy doceniają rozwiązania sprzedażowe, które pozwalają na sprawne ewidencjonowanie obrotu i wygodne korzystanie z takich urządzeń peryferyjnych, jak terminal płatniczy. Przekłada się to razem na zdecydowanie większą efektywność i komfort obsługi klientów. A współcześnie tradycyjne połączenie kasy rejestrującej i terminala płatniczego to nie jedyna opcja, jaka może zagościć na stanowisku pracy. Od pewnego czasu na rynku technologii sprzedaży pojawiają się kasoterminale, które cieszą się rosnącą popularnością. Rozwiązania te w niezwykle prosty i ergonomiczny sposób łączą w sobie funkcjonalności urządzenia rejestrującego, terminala płatniczego, a nawet też oprogramowania do zarządzania handlem. Integracje tego typu mają więc w zanadrzu dwa mocne atuty. Pierwszy z nich to wszechstronność, którą oznacza np. możliwość wyboru urządzenia rejestrującego (kasy bądź drukarki), obsługa różnego typu kart (zbliżeniowych, magnetycznych, z chipem) czy aplikacji płatniczych, stosowanych w telefonach (Google Pay, BLIK) czy sprawne wykonywanie rozmaitych zadań sprzedażowych (przystosowanie aplikacji do specyfiki branży, kompleksowe zarządzanie asortymentem, przygotowywanie potrzebnych raportów itp.). Drugi atut to oczywiście kompaktowa konstrukcja, która odnajdzie się praktycznie na każdym, nawet małym stanowisku pracy. O praktycznych właściwościach użytkowych czy wręcz mobilnych decyduje również wyposażenie opisywanej technologii w wydajną baterię.

iPOS Smart – nowe oblicze kasoterminala

Mówi się, że nowy model z tej rodziny technologii sprzedaży powinien pojawić się na rynku w trzecim kwartale tego roku. I jak nietrudno się domyślić, będzie on w sobie łączył cechy i możliwości charakterystyczne dla kasoterminali. A co jeszcze zaoferuje iPOS Smart? Co dziś o nim wiadomo?

Przede wszystkim, premierze urządzenia siłą rzeczy będzie towarzyszył szerszy, istotniejszy kontekst, czyli wejście systemu fiskalizacji online. I z tego, co podają pojawiające się już informacje – specyfika iPOS Smart uwzględni duże zmiany, jakie zachodzą w branży fiskalnej. Oznacza to, że kasoterminal spełni niezbędne warunki prawne i techniczne, by komunikować się z Centralnym Repozytorium Kas. Ponadto, do transmisji danych pomiędzy częścią fiskalną iPOS Smart a CRK dojdzie za pośrednictwem interfejsu Ethernet lub rozwiązań służących łączności bezprzewodowej: WiFi lub GSM. Zakłada się też, że w przyszłości kasoterminal pozwoli na emisję paragonów dla klientów nie tylko w formie papierowej, ale również cyfrowej.

Dla wielu osób zainteresowanych opisywaną technologią sprzedaży z pewnością korzystny okaże się fakt, że iPOS Smart zostanie objęty warunkami programu wsparcia Polska Bezgotówkowa (promującego starania przedsiębiorców stawiających na płatności elektroniczne). Akcja ta wiąże się bowiem z możliwością obniżenia kosztów zarówno wdrożenia terminala płatniczego, jak i późniejszego stosowania go przez okres pierwszego roku (chodzi o prowizje, wynikające z poszczególnych transakcji bezgotówkowych). Pamiętajmy jednak, że do programu mogą dołączyć przedsiębiorcy, którzy jak dotąd nie korzystali z technologii sprzedaży pozwalających na realizację tego typu płatności.

Kolejną ciekawostką jest to, że omawiane urządzenie wejście na rynek w 2 wariantach: Smart oraz Smart+. W zależności od potrzeb firmy i preferencji użytkowych podatnika, zyska on możliwość wyboru najdogodniejszej dla siebie wersji. Pierwsza będzie połączeniem wersji fiskalnej i terminala wyposażonego w ekran dotykowy 3,5”. W przypadku Smart+ przedsiębiorca otrzyma również do dyspozycji 10-calowy tablet. Natomiast oba rozwiązania pozwolą na dostęp do platformy iPOS Web, umożliwiającej m.in. zdalną obsługę funkcji kasoterminala, monitoring stanów magazynowych czy realizację analiza bądź raportów dotyczących sprzedaży. Dodatkowo zarówno Smart, jak i Smart+ mają zagwarantować szybkie wystawianie paragonów (także z NIP-em nabywcy) i faktur VAT, opcję bezpłatnych aktualizacji i obsługę różnych form płatności.

A zatem co sądzicie ogólnie o kasoterminalach, a także o nadchodzącym modelu iPOS Smart? Dajcie znać w komentarzach 🙂

One thought on “Skąd się bierze atrakcyjność kasoterminala?

  • 13 sierpnia, 2019 at 11:58 am
    Permalink

    Mnie raczej dziwiłoby to, że kasoterminale nie zyskują na popularności. Przecież w dzisiejszych czasach punkt handlowy/usługowy bez możliwości akceptowania płatności kartą nie istnieje. Nie mówię tu może o np. zwykłej sprzedaży bazarowej czy targowej, chociaż i tam tego typu rozwiązania już nie dziwią. Po prostu coraz więcej klientów woli płacić w ten sposób i nie umożliwić im tego to cóż…strzał w kolano biznesu 😉 a ten iPos Smart wydaje się ciekawy, fajnie też, że będzie brał udział w Polsce Bezgotówkowej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *