System online: ulga za pierwsze urządzenie fiskalne? Nie dla każdego!

Z systemem fiskalizacji online wiążą się nie tylko wprowadzane na rynek, innowacyjne urządzenia rejestrujące. Chodzi też o istotne regulacje prawne, które ich dotyczą. Te zaś zaznaczają swoją obecność w różnych aspektach stosowania opisywanych technologii – choćby w kwestii procedury instalacyjnej, wykonywania obowiązkowych raportów czy nawet ustawowej ulgi. Dziś właśnie przyjrzymy się ostatniej sprawie z wymienionych. Jakie konkretnie zmiany zachodzą w refundacji za zakup urządzenia fiskalnego po wejściu systemu online?

Kilka słów wstępu o ustawowej uldze

Polskie prawo zazwyczaj wymaga od przedsiębiorców prowadzących działalność na rzecz klientów indywidualnych ewidencjonowania obrotu za pomocą urządzeń rejestrujących. I choć technologie te często okazują się praktyczne – a nawet oferują dziś atrakcyjne rozwiązania, znacznie usprawniające sprzedaż towarów lub usług – to jednak w niejednej sytuacji oznaczają po prostu konieczny wydatek, którego nie da się ominąć. Dlatego od wielu lat przedsiębiorcy mogą korzystać z ustawowej ulgi, przysługującej z racji zakupu i instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego. W przypadku poprawnego przejścia całej procedury zwrot z budżetu państwa może wynieść nawet 90% wartości nabytego modelu, jednak nie przekraczać sumy 700 zł. Refundacja obejmowała jedynie zakup pierwszych urządzeń fiskalnych, natomiast bez względu na ich typ – czy to kasa, czy drukarka rejestrująca, z papierową bądź elektroniczną kopią paragonów. Tak było kiedyś. Tymczasem wraz z systemem online weszły również przepisy, które regulują i zmieniają zasady przyznawania ustawowej ulgi.

Co się zmieniło, a co pozostało takie samo w kwestii refundacji?

Wprowadzanie i upowszechnianie systemu online zaplanowano w ten sposób, aby odbywało się stopniowo, etapami, na zasadzie „ewolucji”, nie zaś „rewolucji” w branży fiskalnej i obrocie gospodarczym. Ale choć nie każdy przedsiębiorca jest z miejsca zobowiązany do korzystania z urządzenia rejestrującego nowej generacji, to jednak – czego nie trudno się domyślić – wszystko powinno zmierzać ku docelowemu przestawieniu się polskich firm właśnie na te rozwiązania. Ustawodawca przewidział w tym względzie konkretne działania, mające „zachęcić” podatników do wdrażania kas i drukarek online (nie mówiąc oczywiście o reprezentantach branż zobowiązanych do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z takimi modelami). A jednym z nich jest właśnie ustawowa ulga. Ta bowiem dotyczy już wyłącznie urządzeń rejestrujących, komunikujących się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli podatnik zdecyduje się jednak na zakup modelu z elektroniczną kopią paragonów, nie może wtedy liczyć na omawiane odliczenie. Z drugiej strony, obecnie refundacja dotyczy nie tylko nabywania pierwszych urządzeń fiskalnych online. Z ulgi skorzystają też przedsiębiorcy dokonujący wymiany kas i drukarek rejestrujących starszego typu na technologie współpracujące z CRK – ale z jednym zastrzeżeniem. Ten przypadek obejmuje jedynie konkretne grupy zawodowe. Mówiąc dokładniej, branże, które zostały wyszczególnione w przepisach i zobowiązane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online (takie jak m.in. motoryzacyjna, gastronomiczna, hotelarska, kosmetyczna, fryzjerska, budowlana, prawnicza lub medyczna), zgodnie z nakreślonymi terminami granicznymi w 2020 i 2021 roku. Inne działalności niestety nie będą mogły skorzystać z tego przywileju. Na koniec należy zaznaczyć, że postać ustawowej ulgi pozostała niezmienna – zwrot wynosi maksymalnie 90% wartości nabywanego urządzenia fiskalnego, jednak nie przekroczy kwoty 700 zł.

One thought on “System online: ulga za pierwsze urządzenie fiskalne? Nie dla każdego!

  • 25 października, 2015 at 1:29 pm
    Permalink

    niby to logiczne, jak to zostało przemyślane, no ale cóż… działam dalej na swojej kasie z elektroniczną kopią paragonów i póki nie musze to sie nie pakuję w online, skoro ulga mnie nie dotyczy – przynajmniej jeszcze nie, bo to różnie z przepisami bywa 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *