Jak obniżyć koszt zakupu kasy fiskalnej?

Dla każdego przedsiębiorcy zakup kasy fiskalnej oznacza dodatkowe koszty. Konkretna kwota, którą trzeba wydać na starcie, jest oczywiście uzależniona od danego modelu – jego funkcji oraz parametrów użytkowych. Jeżeli jednak podatnik kupuje swoje pierwsze urządzenie rejestrujące, może skorzystać z ulgi i odzyskać część pieniędzy – nawet do 700 zł. A refundacja z budżetu państwa nie jest jedyną szansą na zmniejszenie poniesionych kosztów.

Ulga zdefiniowana w przepisach

Możliwość odzyskania części kosztów, poniesionych z tytułu zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego, jest uregulowana prawnie przez ustawę o podatku VAT oraz Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Innymi słowy, ulga jest całkowicie legalna i ogólnodostępna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do skorzystania ze zwrotu niezbędne jest prawidłowe rozpoczęcie rejestracji obrotu – zgłoszenie przedinstalacyjne, fiskalizacja urządzenia oraz zgłoszenie poinstalacyjne. Wszystkie wspomniane procedury należy wykonać zgodnie z przepisami, zwracając szczególną uwagę na terminowe dostarczanie dokumentów do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

Kto może obniżyć koszty zakupu kasy fiskalnej?

Już na wstępie warto podkreślić, że refundacja części kosztów przysługuje nie tylko podatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom zwolnionym z wspomnianego podatku oraz świadczącym wyłącznie usługi podlegające zwolnieniu. Pytanie jednak, w jaki sposób można skorzystać z ulgi? W przypadku płatników VAT, dostępne jest odliczenie w deklaracji podatkowej od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto rejestracji sprzedaży na kasie, ewentualnie za okresy późniejsze. Niemniej, inne zasady obowiązują drugą grupę przedsiębiorców.

Osoby zwolnione z VAT bądź wykonujące jedynie czynności zwolnione mogą się starać o refundację wydatku bezpośrednio na swój rachunek firmowy w banku. Niezbędne do tego jest złożenie właściwego wniosku do Urzędu Skarbowego, który powinien dokonać przelewu w maksymalnym terminie 25 dni.

Jak jeszcze można zaoszczędzić?

Refundacja kosztów z budżetu państwa, która może wynieść nawet 700 zł, nie jest jedyną możliwością zmniejszenia wydatku. Po pierwsze, podatnikom VAT przysługuje odliczenie podatku VAT. Po drugie, przedsiębiorcy zaliczają zakup urządzenia fiskalnego do kosztów uzyskania przychodu. Pozwala to odzyskać nawet 19% wartości kasy rejestrującej, w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Podsumowując wszystkie dostępne opcje – realny wydatek często nie przekracza kilkuset złotych, a niekiedy bywa wręcz o wiele niższy.

Sytuacje, w których trzeba zwrócić ulgę

Nie jest to przyjemna sprawa, ale również trzeba o niej napisać. Mianowicie, ustawa o podatku VAT wymienia przypadki, w których przedsiębiorca musi zwrócić otrzymaną ulgę. Zgodnie z przepisami, konieczność taka wystąpi m.in. wtedy, gdy właściciel kasy nie dopilnuje terminu obowiązkowego przeglądu technicznego. Konserwacji urządzenia fiskalnego należy bowiem dokonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Ponadto, wspomniana ustawa wymienia inne sytuacje. Jeżeli w czasie 3 lat od daty fiskalizacja podatnik zaprzestanie stosowania kasy (bez względu na okoliczności) lub zostaną wykryte nieprawidłowości, do których doszło przy jej instalacji (fiskalizacji bądź zgłoszeniach) – będzie trzeba oddać całą otrzymaną kwotę.

One thought on “Jak obniżyć koszt zakupu kasy fiskalnej?

  • 18 sierpnia, 2016 at 12:36 pm
    Permalink

    faktycznie, jak się trochę podziała, to można nieźle zdeptać koszty urządzenia fiskalnego 😀 gorzej, jeśli z przyczyn niezależnych od nas musimy zwrócić ulgę…podatnik nie ma lekko 😛 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *