Nowe kryteria techniczne dla kas fiskalnych

Pod pojęciem „przepisów fiskalnych” znajdują się różnego rodzaju rozporządzenia oraz akty prawne. Jednym z takich dokumentów jest ten, który dotyczy kryteriów i warunków technicznych, jakie muszą spełniać urządzenia rejestrujące. Dotychczas obowiązywało w tej materii Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. Niemniej, w najbliższym czasie trzeba będzie już przestrzegać nowych przepisów.

Nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju

18 sierpnia 2016 roku, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Dlaczego w ogóle zaczęto prace nad takim aktem prawnym? Odpowiedź jest prosta – w celu wprowadzenia w Polsce systemu kas fiskalnych online. Tak duża zmiana, nazywana nawet czasami rewolucją w urządzeniach rejestrujących sprzedaż, wymaga odpowiednich regulacji prawnych.

Z projektem Rozporządzenia MR można się zapoznać na tej stronie.

Na czym ma polegać system kas online?

O zmianie tego typu mówiło się w już od jakiegoś czasu. Na razie nie jest oczywiście w 100% pewne czy, Rozporządzenie MR wejdzie w życie w takim kształcie, jak ten zaproponowany w projekcie. Jednakże, już teraz można pokrótce wyjaśnić, na czym będzie polegał system kas fiskalnych online. W największym skrócie: chodzi o to, aby urządzenia rejestrujące umożliwiały bezpośrednią komunikację z centralnym serwerem Ministerstwa Finansów, w którym mają być gromadzone dane o sprzedaży prowadzonej przez podatników. To z kolei ułatwi kontrolowanie prawidłowego prowadzenia ewidencji.

Co się zmieni w urządzeniach fiskalnych?

Urządzenia rejestrujące, które będą działały w ramach systemu online, mają dalej umożliwiać wystawianie paragonów fiskalnych. Równocześnie jednak, podatnicy zostaną zobowiązani do korzystania z kas zapewniających realizowanie i wysyłanie e-paragonów (na życzenie klienta). Co więcej, istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. pamięci chronionej. Będą w niej przechowywane wszystkie wystawione paragony i informacje o innych „zdarzeniach” (w formie cyfrowej). Od urządzeń fiskalnych ma się również wymagać zdolności do komunikacji z serwerem centralnym MF (przez łącze internetowe bądź GSM) oraz obowiązkowej współpracy z terminalem płatniczym. Zgodnie z projektem, zmiany te wejdą w życie na początku 2018 roku.

Po co wprowadzać nowe przepisy?

Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, system kas fiskalnych online ma ułatwić kontrolowanie przedsiębiorców, którzy nie płacą należnych podatków. Warto wspomnieć, że przez nieuczciwych właścicieli firm tracą zarówno konsumenci, jak i inne podmioty gospodarcze. Po drugie, efektem zmian ma być uszczelnienie systemu podatkowego oraz skuteczniejsze zwalczanie szarej strefy. W rezultacie – większe wpływy do budżetu. Po trzecie, celem nowego systemu jest stopniowe wprowadzenie obrotu bezgotówkowego w Polsce (jako nadrzędnego). To z kolei ma przynieść oszczędności dla budżetu państwa, gdyż emitowanie monet i banknotów jest zwyczajnie droższe od transakcji elektronicznych.

One thought on “Nowe kryteria techniczne dla kas fiskalnych

  • 16 września, 2016 at 1:11 pm
    Permalink

    ciekawe, czy będzie jakieś wsparcie dla przedsiębiorców, którzy już raz musieli zapłacić za wcześniejsze urządzenia fiskalne :/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *