Jakie znasz skanery kodów kreskowych?

Kioski, sklepy i hipermarkety, biblioteki, kina, apteki, a nawet magazyny. Wbrew pozorom, czytniki kodów kreskowych to bardzo popularne urządzenia sprzedażowe, stosowane w wielu różnych branżach. Ale czy we wszystkich rodzajach działalności handlowych zawsze sprawdzają się te same rozwiązania? Oczywiście, że nie – i dlatego na rynku znajdziemy dziś rozmaite modele skanerów. Sprawdźmy, jakie cechy mogą je charakteryzować.

Skanery kodów kreskowych i ich konstrukcje

Choć kwestia ta mogłaby się wydawać drugorzędna, to jednak ma ona silny związek z charakterem przedsiębiorstwa, które prowadzimy. Istnieje bowiem kilka wariantów konstrukcyjnych skanerów. Są modele stacjonarne, zabudowywane w boksach kasowych, przeznaczone najczęściej dla punktów typu supermarket lub hipermarket. Występują także skanery, które mogą działać na 2 sposoby: automatycznie (gdy znajdują się na specjalnej podstawce, a do odczytu kody wystarczy zbliżenie kodu na odpowiednia odległość) oraz manualnie (kiedy skaner obsługiwany jest ręcznie, zaś pozyskiwanie danych odbywa się za pomocą przycisku wyzwalającego).

Warunki skanowania

Jakie parametry użytkowe należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy skanery kodów kreskowych? Po pierwsze – odległość. Jedne modele pozwolą pozyskanie danych na większym dystansie, dzielącym urządzenie i skanowaną powierzchnię, inne zaś będą wymagały w tym celu zbliżenie czytnika do kodu. Dlatego powinniśmy rozważyć warunki, w jakich odbywa się nasza praca przy użyciu tego elementu systemu sprzedaży i zastanowić się, które rozwiązania zapewnią nam komfort wykonywania obowiązków. Po drugie – prędkość. Konkretne czytniki mogą różnić się między sobą liczbą skanów na jedną sekundę. O tej kwestii warto pamiętać np. w sytuacji, gdy punkt handlowy charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu, wymogiem szybkiej obsługi klientów oraz dużej liczby produktów. Po trzecie – precyzja skanowania. Oprócz faktu, że czytniki mogą obsługiwać różne rodzaje kodów (1D, 2D, QR), potrafią też pozyskiwać dane z tych mniejszych, o dużym zagęszczeniu linii, a czasem wręcz niewyraźnych i zniszczonych. Jeśli będziemy mieli do czynienia z podobnymi sytuacjami, powinniśmy przemyśleć zakup takiego urządzenia.

Zasięg funkcjonowania skanera

Osobnym, istotnym aspektem tego rodzaju technologii sprzedaży jest zasięg funkcjonowania. Nie chodzi już tylko o odległość od skanowanej powierzchni, ale wręcz odległość od stanowiska sprzedaży. Mamy do czynienia np. z czytnikami połączonymi kablem z kasą fiskalną, gdzie zasięg ten zawiera się po prostu w długości przewodu. Są jednak też modele bezprzewodowe, umożliwiające korzystanie z czytnika kodów kreskowych na dalekim dystansie (np. za pomocą połączenia przez moduł Bluetooth ze stacją dokującą). Te jednak też mają swoje ograniczenia (nie możemy znaleźć się zbyt daleko od stacji), ale niekiedy umożliwiają skanowanie poza zasięgiem oraz zapis danych, by automatycznie przesłać je, gdy urządzenie znów „połączy się” ze stanowiskiem pracy.

 

Powyżej wymieniliśmy i opisaliśmy jedne z najważniejszych aspektów technologii, jaką jest skaner kodów kreskowych. Ale oczywiście, to nie jedyne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę – wystarczy wymienić choćby różne sposoby komunikacji o prawidłowym pozyskaniu danych czy wytrzymałości konstrukcji urządzenia. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj: https://www.pckf.pl/skanery-kodow-kreskowych.

One thought on “Jakie znasz skanery kodów kreskowych?

  • 25 marca, 2017 at 11:54 am
    Permalink

    ja zaopatrzyłem naszą działalność własnie z bezprzewodowe skanery i trzeba przyznać, że rzeczywiście to wygodne rozwiązanie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *