Kasa czy drukarka fiskalna – co lepiej wybrać?

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego wpisu. Niektórzy sądzą, że przewaga drukarek fiskalnych polega na możliwości obsługi znacznie większej bazy towarowej. Ale czy aby na pewno jest to funkcjonalność niezbędna np. w małym punkcie handlowo-usługowym? Biznes tego typu zdecydowanie bardziej doceni niewielką kasę, które pozwoli na korzystanie z klawiszy szybkiej sprzedaży. Jak widać – wszystko zależy od oczekiwań nawet nie tyle branży, co wręcz konkretnego przedsiębiorstwa. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się bliżej sposobowi funkcjonowania obydwu typów urządzeń. Bez rozstrzygania, jakie rozwiązanie jest zawsze lepsze.

Samodzielna kasa fiskalna

Podstawowym wyróżnikiem kasy rejestrującej jest to, że może ona działać całkowicie samodzielnie. Przedsiębiorca nie musi korzystać z innych urządzeń, aby móc prawidłowo prowadzić ewidencję oraz wydawać swoim klientom paragony fiskalne. W praktyce oczywiście bywa z tym różnie. W dzisiejszych czasach często można spotkać stanowiska sprzedaży zarówno z samodzielnymi kasami, jak i urządzenia tego typu w towarzystwie innych elementów systemu. Jest to uwarunkowane potrzebami danej firmy i oczywiście oczekiwaniami klientów. Trudno np. wyobrazić sobie sklep z warzywami, w którym kasa funkcjonuje bez wagi elektronicznej, a kasjer wykonuje pomiary masy produktów „na oko”. Z drugiej strony, w salonie fryzjerskim lub gabinecie lekarskim wystarczającym rozwiązaniem może się okazać tylko urządzenie fiskalne.

Co jeszcze warto wiedzieć o kasach rejestrujących? Większość modeli posiada klawiatury, które oferują korzystanie z klawiszy funkcyjnych. Przyciski tego typu służą do zaprogramowania bezpośredniego dostępu do ważnych opcji oraz prowadzenia szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu. Liczba klawiszy definiowalnych może być różna i zależy od funkcjonalności konkretnego urządzenia.

Drukarka w połączeniu z komputerem i oprogramowaniem

Drukarka fiskalna funkcjonuje w zupełnie inny sposób, niż kasa. Przede wszystkim nie jest urządzeniem autonomicznym i do pracy zawsze wymaga zastosowania jednostki centralnej z oprogramowaniem sprzedażowym bądź gastronomicznym. Najczęściej jest to po prostu komputer, laptop lub terminal komputerowy. Dopiero takie połączenia pozwala na rejestrowanie obrotu oraz wystawianie paragonów fiskalnych. Ważna informacja: przy wyborze drukarki rejestrującej warto sprawdzić, jakie protokoły komunikacyjne obsługuje dany model. Będzie to miało wpływ na możliwość współpracy z oprogramowaniem komputerowym dla firmy.

Czym dodatkowo wyróżniają się drukarki fiskalne? Na pewno tym, że oferują obsługę bardzo szerokiego asortymentu. Dostępne na polskim rynku urządzenia mogą współpracować z bazami towarowymi o wielkości od 100 000 do nawet 1 000 000 PLU. Ponadto, niektóre modele pozwalają na wystawianie faktur VAT oraz drukowanie paragonów z kodami kreskowymi.

4 thoughts on “Kasa czy drukarka fiskalna – co lepiej wybrać?

 • 26 lutego, 2016 at 2:26 pm
  Permalink

  miałem podobny dylemat, ale przejrzenie oferty i porównanie cech plus rozmowa z ekspertem pomogły mi podjąć odpowiednią decyzję. już jakiś czas pracuję na sento lan e i jestem z tej kasy naprawdę zadowolony 🙂 pozdrawiam!

  Reply
 • 26 lutego, 2016 at 6:27 pm
  Permalink

  Pewnie niektórym to pomaga, a niektórym przeszkadza ale fajnie, że dziś istnieją kasy systemowe op wysokich parametrach i drukarki mobilne, niewielkie. to bardzo pomaga wybrać drogę pośrednią. ja tam miałem z modelem Temo.

  Reply
 • 28 lutego, 2016 at 9:04 pm
  Permalink

  elektroniczna kopia paragonów to super udogodnienie bez względu na rodzaj urządzenia czy rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa, takie moje zdanie 😉

  Reply
 • 20 marca, 2016 at 5:04 pm
  Permalink

  I tak samo jest z wydajnym akumulatorem. W pracy mobilnej to wiadomo, że pomaga, gdy jest utrudniony dostęp do stałego źródła prądu (choć teraz wiele modeli pozwala na korzystanie z ładowarki samochodowej). Ale w punkcie stacjonarnym akumulator potrafi zapewnić ciągłość sprzedaży podczas awarii prądu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *