Nie bój się swojej pierwszej kasy fiskalnej!

Tytuł może wydawać dziwny lub zabawny, co nie oznacza, że jest pozbawiony sensu. Zakup pierwszej kasy nierzadko okazuje się dla przedsiębiorcy źródłem różnych wątpliwości. Jednak pomiędzy takimi aspektami, jak wysokość parametrów, rodzaj dostępnych funkcji czy nawet cena, warto uwzględnić jeszcze jeden – wygoda obsługi urządzenia fiskalnego.

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w dużej (jeśli nie przeważającej) mierze od tego będzie zależeć zarówno nasz komfort, jak i efektywność wykonywanej. Wiedzą to również producenci technologii sprzedaży – świadczą o tym modele wyposażone w różne i przyjazne rozwiązania. Oto kilka takich przykładów. Z pewnością przydadzą się one tym, którzy chcieliby pozbyć się obaw związanych z obsługą kas fiskalnych.

Zamień papier na kartę pamięci!

Wygodne i atrakcyjne opcje często mają związek z obowiązkami podatnika, określonymi w przepisach fiskalnych. Jednym z nich jest przechowywanie kopii wystawionych paragonów. Kiedyś jedynym sposobem było gromadzenie wielu papierowych, zadrukowanych rolek w sterylnych warunkach, które zapewnią im trwałość przez kolejne lata. Dziś istnieje jeszcze jedna możliwość: nowoczesne kasy fiskalne zapisują informacje o zarejestrowanych transakcjach na karcie pamięci. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim, nie musimy już przechowywać wielu papierowych wydruków. Poza tym, z racji niższego zużycia papieru, zmniejszają się koszty eksploatacji urządzenia. No i wreszcie, archiwizacja danych na komputerze oraz zabezpieczanie ich poprzez umieszczenie na różnych nośnikach przebiega niezwykle szybko i łatwo.

Po prostu – wrzuć i pracuj!

Jedną z podstawowych funkcji każdej kasy fiskalnej jest wystawianie paragonów. I choć papier, który umieszcza się w urządzeniu, potrafi być różnej długości – prędzej czy później musi się skończyć. Jednak wymiana rolki nie musi oznaczać straty czasu, własnych nerwów i cierpliwości klientów. Dzisiejsze technologie sprzedaży oferują łatwe w obsłudze mechanizmy drukujące typu clamshell, easy load czy drop-in, funkcjonujące na zasadzie „wrzuć i pracuj”. Jeśli interesujący nas model posiada któreś z tych rozwiązań, oznacza to, że zapewnia prostą i szybką instalację materiałów eksploatacyjnych. Warto dodać, że opcja ta świetnie współgra z omówioną wyżej elektroniczną kopią. Dodatkowo, niektóre kasy precyzyjnie odcinają paragony, a czasem i wspomagają zakończenie transakcji, drukując rachunek bezpośrednio w kierunku nabywcy.

Zadbaj o najważniejsze zadania i terminy!

Kolejne przykłady wymogów, jakie stawia przed podatnikiem prawo fiskalne, to przeglądy techniczne oraz realizacja stosownych raportów. Każdy przedsiębiorca korzystający z kasy musi wykonywać 2 rodzaje raportów: dobowe i miesięczne. Dodatkowo, jest zobligowany do zgłaszania swojego urządzenia na przegląd serwisowy nie rzadziej, niż co 2 lata. I choć zasady te są proste – nikt nie jest idealny, każdemu może się zdarzyć zapomnieć o którejś z tych rzeczy. Jeżeli obawiamy się podobnej sytuacji, możemy wybrać model wyposażony w opcję programowania odpowiednich przypomnień. Dzięki nim nigdy nie przeoczymy zarówno konieczności wykonania danego raportu, jak i terminu obowiązkowego przeglądu.

Przyśpiesz wykonywanie tych samych czynności!

Zapewne w każdym przedsiębiorstwie istnieją konkretne, często powtarzające się zadania – nie mówiąc już o tych, których wymagają od nas przepisy. Dlatego większość kas pozwala uprościć sobie „drogę” do ich realizacji. Dowodem tego są klawiatury, najczęściej wyposażone w przyciski funkcyjne. Pozwalają one na zaprogramowanie własnych skrótów klawiszowych, które następnie możemy przypisać konkretnym działaniom. Jeśli dane towary lub usługi występują w większości rejestrowanych transakcji, istnieje opcja wywoływania danych opcji przy użyciu jednego przycisku. To samo rozwiązanie dotyczy funkcji istotnych dla każdego podatnika – jak choćby wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych.

Schowaj do kieszeni i zasilaj w podróży!

Sprzedaż to jednak nie tylko punkty handlowe, ale i różnego typu działalności mobilne. Dlatego istnieje wiele rozwiązań stworzonych właśnie dla tego typu firm. Przedsiębiorca ma możliwość wyboru solidnej i funkcjonalnej kasy, która posiada niewielką, lekką oraz ergonomiczną konstrukcję. Najmniejsze modele mieszczą się w samochodowym schowku, a nawet i w damskiej torebce czy kieszeni marynarki. W dodatku, często tego typu urządzenia posiadają mocne akumulatory, pozwalające na długotrwałą pracę bez konieczności zasilania zewnętrznego. Nierzadko, w przypadku wyczerpania baterii, istnieje też opcja skorzystania z ładowarki samochodowej, co skutecznie zabezpiecza sprzedaż prowadzoną w terenie.

 

Jak widać, technologie handlowe oferują wiele różnorodnych możliwości, które pozwalają uprościć, usprawnić i wręcz uprzyjemnić prowadzenie sprzedaży. Zapewne, każdemu przedsiębiorcy przypadną do gustu inne rozwiązania, niemniej każde z nich pozwoli szybko i skutecznie „oswoić” pierwszą kasę fiskalną.

One thought on “Nie bój się swojej pierwszej kasy fiskalnej!

  • 21 kwietnia, 2016 at 1:34 pm
    Permalink

    moje ulubione cechy to – oczywiście – elektroniczna kopia paragonów oraz klawisze funkcyjne. ja np mam naprawdę dużo zapisanych szybkich sprzedaży 😀 no i wiadomo, wszystkie wykonywania raportów itp. 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *