Na czym polegają raporty fiskalne?

Raporty fiskalne stanowią ważną część dokumentacji obrazującej naszą ewidencję obrotu. Zawierają informację na temat uzyskanego obrotu w konkretnie zakreślonym czasie pracy – z wyszczególnieniem kwoty brutto oraz kwoty należnego podatku VAT oraz uwzględnieniem zaprogramowanych stawek podatkowych oraz transakcji zwolnionych z tego typu należności. Podatnik zobowiązany jest wykonywać 2 rodzaje raportów: dobowe i miesięczne.

Specyfika raportu dobowego

Raport ten dostarcza informacji o transakcjach zarejestrowanych w ciągu jednej doby pracy. Dlatego zwykle wystawiany jest pod koniec dnia, na zamknięcie sprzedaży, choć nieraz – przez zapomnienie lub świadomie – wykonuje się go również nazajutrz. Można tak zrobić bez żadnych konsekwencji pod jednym warunkiem: dokument trzeba zrealizować przed pierwszą w tym dniu sprzedażą. Inaczej – w dokumentacji pozostanie błąd. Ale istnieje też sytuacja, w której w ogóle nie ma konieczności wykonywania raportu dobowego – dotyczy ona bowiem dnia, w którym nie miała miejsca ani jedna transakcja.

Specyfika raportu miesięcznego

Ten dokument z kolei zawiera dane dotyczące miesięcznego obrotu. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, nie trzeba go realizować, jeśli w ramach tego czasu nie zdarzyła się ani jedna sprzedaż. Trzeba jednak przyznać, że sytuacja ta należy raczej do incydentalnych. Poza tym, inaczej wyglądają reguły realizacji omawianego dokumentu. Raport należy wykonać do 25 dnia miesiąca bezpośrednio następującego po tym, który docelowo ma się znaleźć na wydruku.

Konsekwencje i różne udogodnienia

Poza wymienionymi wyjątkami, wykonywanie raportów fiskalnych w innych terminach bądź całkowite zaniechanie tej czynności pozostawia błędy w ogólnej dokumentacji i zarazem oznacza złamanie przepisów. Warto zatem pamiętać o tym obowiązku, by nie ściągać na siebie niepotrzebnych, przykrych konsekwencji ze strony Urzędu Skarbowego (np. podczas niezapowiedzianej kontroli).

Jeśli jednak prawidłowa realizacja raportów fiskalnych sprawia pewien kłopot, zawsze możemy sięgnąć po urządzenie wspomagające wykonywaniu tego zadania. Istnieją kasy z automatycznymi przypomnieniami, które we właściwym momencie komunikują, że trzeba wystawić dany dokument. Dodatkowo, odpowiednio zaprogramowane klawisze funkcyjne sprawią, że realizacja raportu dobowego lub miesięcznego stanie się banalnie prosta i będzie zajmować ledwie parę chwil.

One thought on “Na czym polegają raporty fiskalne?

  • 30 listopada, 2016 at 8:35 pm
    Permalink

    tak z ciekawości, jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie zasad zwiazanych z raportami?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *