Niezbędnik podatnika: książka serwisowa

Książka serwisowa, dodawana do każdej kasy i drukarki fiskalnej, to dokument ważniejszy, niż mogłoby się na początku wydawać. Wbrew pozorom, odgrywa on dość istotną rolę w trakcie prowadzenia działalności handlowej – tym bardziej, że przedsiębiorca musi zadbać nie tylko o sprzedaż, ale również systematyczne i poprawne wypełnianie obowiązków określonych w przepisach. Zatem, jakie konkretne wymogi wiążą się z książką serwisową?

Czym jest książka serwisowa?

W książce serwisowej znajdziemy wszystkie istotne informacje, związane z naszym urządzeniem fiskalnym – począwszy od jego nazwy, modelu, numeru fabrycznego i unikatowego, a skończywszy na producencie. Dokument zawiera też adres firmy odpowiedzialnej za wykonanie fiskalizacji oraz dane uprawnionych serwisantów: głównego i rezerwowego. Poza tym, będą w niej umieszczane adnotacje dotyczące wszystkich napraw, interwencji i przeglądów.

Jak należy się z nią obchodzić?

Książka serwisowa powinna być zawsze gotowa na okazanie jej, gdy tylko poprosi o to uprawniony serwisant lub przedstawiciel organów skarbowych. Dokument mówi bowiem, jaka jest historia użytkowania kasy lub drukarki, a także staje się dodatkowym świadectwem prawidłowo prowadzonej ewidencji obrotu. Dlatego książka musi znajdować się zawsze w miejscu instalacji urządzenia rejestrującego i jego pracy. Brak dokumentu – z takich czy innych względów – może nieść za sobą niemiłe konsekwencje (podważenie właściwego prowadzenia handlu, zwrot ulgi za zakup danej kasy lub drukarki, odmowa ze strony serwisu na dalsze naprawy i działania konserwacyjne itp.).

Co zrobić, kiedy ją stracimy?

To oczywiste – musimy postarać się o duplikat książki serwisowej. I to niezwłocznie, skoro czas, w którym nie posiadamy oryginału oznacza koniec końców czas niezgodności z przepisami. Najpierw więc należy poinformować o fakcie utraty dokumentu właściwy Urząd Skarbowy, a w dalszej kolejności złożyć do producenta pisemną prośbę o wydanie duplikatu książki serwisowej. Potem już pozostaje tylko przechowywanie tego przedmiotu z większą dbałością.

One thought on “Niezbędnik podatnika: książka serwisowa

  • 18 stycznia, 2017 at 3:09 pm
    Permalink

    dobry, poradnikowy wpis, przyda się poczatkującym 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *