Kasy fiskalne online od 2018 roku. Jakie będą ceny nowych modeli?

W 2018 roku mają zacząć obowiązywać nowe regulacje, które zmienią kryteria techniczne dla kas. Jednym z rezultatów tych przepisów będzie pojawienie się na rynku urządzeń działających online. Wiadomo już, że wspomniane modele zaoferują dodatkową funkcjonalność. W związku z tym, warto się zastanowić, jakie mogą być ceny nowych kas fiskalnych? I czy zakup kolejnego urządzenia będzie jedynym sposobem na dostosowanie firmy do wymogów systemu online?

Dodatkowe funkcje w kasach online

Za sprawą nowych przepisów fiskalnych, od 2018 roku na polski rynek zaczną trafiać kasy rejestrujące online. W największym skrócie, będą to urządzenia z dodatkowymi rozwiązaniami technologicznymi, m.in. interfejsami i protokołami komunikacyjnymi, służącymi przede wszystkim do współpracy z serwerami Ministerstwa Finansów. Co więcej, ustawodawca zapowiedział już, że nowe kasy zagwarantują nie tylko bezpieczne realizowanie e-paragonów fiskalnych, ale także wymianę danych z terminalami do kart płatniczych. Dzięki temu system online wpłynie na wiele obszarów krajowej gospodarki. Przyczyni się do unowocześnienia obsługi klientów, przyspieszy rozwój innowacyjnych form handlu i usług oraz poprawi ściągalność należnych podatków. Innymi słowy, na zmianach skorzystają wszyscy – zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci.

Czy cena urządzenia fiskalnego wzrośnie?

Ostateczne ceny nowych kas rejestrujących poznamy oczywiście dopiero wtedy, gdy modele te trafią na polski rynek. Niemniej, już dziś warto się zastanowić nad tym, czy zmiany w przepisach fiskalnych wpłyną znacząco na wydatki, które muszą ponosić polscy przedsiębiorcy. Przewidywania w tej kwestii są różne…

Z jednej strony, stworzenie kasy fiskalnej z dodatkowymi funkcjami zapewne będzie dla producentów droższe. W związku z tym, naturalną tego konsekwencją wydaje się nieznaczny wzrost cen – np. o około 100 czy 200 zł. Niemniej, dotychczas pojawiały się już zapewnienia, zgodnie z którymi w przyszłości podatnicy mieliby nie zapłacić wyraźnie więcej za nowe urządzenia. Cena kas fiskalnych online byłaby więc porównywalna do kosztu, jaki obecnie trzeba ponieść przy zakupie technologii sprzedaży. Czy faktycznie tak będzie? Wszystko okaże się jasne w 2018 roku.

Modele z gwarancją Online Ready

Z kas fiskalnych online będą musieli zacząć korzystać nie tylko przedsiębiorcy, w przypadku których w 2018 roku lub później wystąpi obowiązek zainstalowania urządzenia tego typu. Nowe przepisy wymuszą także wymianę dotychczasowych modeli, wykorzystywanych przez podatników do prowadzenia ewidencji. Co za tym idzie, obecni użytkownicy kas rejestrujących będą musieli w przyszłości kupić i wdrożyć nowe urządzenia. Chyba że…

Aktualnie istnieje już sposób na to, aby w przyszłości uniknąć wymiany technologii sprzedaży. Są nim kasy fiskalne on-line ready. Modele tego typu posiadają certyfikat, który gwarantuje możliwość ich zmodernizowania, tzn. wyposażenia we wszystkie nowe rozwiązania technologiczne. Właściciele kas gotowych na system online nie będą więc musieli wdrażać kolejnych urządzeń rejestrujących. Wystarczy jedynie, że dostosują swoje modele do zmian ustanowionych w 2018 roku.

One thought on “Kasy fiskalne online od 2018 roku. Jakie będą ceny nowych modeli?

  • 12 czerwca, 2017 at 3:23 pm
    Permalink

    ehhh….a mnie i tak czeka wymiana urządzenia…dobrze, że będzie ona rościągnięta w czasie…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *