Płatności elektroniczne – nowe przepisy, kasy online i program wsparcia

W dzisiejszych czasach trudno już chyba wyobrazić sobie świat bez płatności elektronicznych. Większość z nas posiada przecież konta bankowe i często finalizuje transakcje za pomocą karty czy telefonu. Polskiemu ustawodawcy zależy jednak na tym, aby obrót bezgotówkowy w naszym kraju zyskał jeszcze bardziej na znaczeniu. A pomogą w tym zarówno kasy fiskalne online oraz nowe przepisy, jak i program wsparcia dla przedsiębiorców, którzy nie korzystali dotychczas z terminali płatniczych.

Ważna funkcja każdej kasy online

W przypadku omawiania zagadnień związanych z urządzeniami fiskalnymi online, najczęściej wskazuje się na to, że technologie tego typu będą współpracowały z Centralnym Repozytorium Kas oraz realizowały elektroniczne paragony dla klientów. Warto jednak pamiętać, że za sprawą wspomnianych modeli dojdzie również do ustandaryzowania współpracy pomiędzy 2 elementami wielu systemów sprzedaży. Wszystkie kasy online będą bowiem posiadały ujednolicone interfejsy i protokoły komunikacyjne, które zapewnią m.in. płynną wymianę danych z terminalami do kart płatniczych.

W przyszłości ta funkcjonalność nie będzie więc występowała jedynie w bardziej zaawansowanych urządzeniach fiskalnych. Każdy użytkownik kasy rejestrującej nowego typu zyska również możliwość wdrożenia terminala płatniczego. Osobną kwestią jest jednak to, że nie w każdym przypadku będzie to „możliwość”…

Przepisy w sprawie e-płatności

Pierwsze informacje o nowych regulacjach w sprawie e-płatności pojawiły się pod koniec 2017 roku. Okazuje się, że ustawodawca szykuje zmiany w przepisach fiskalnych, które miałyby wprowadzić m.in. obowiązek stosowania terminali płatniczych. Obecnie nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju działalności gospodarcze zostaną objęte takim wymogiem. Nie jest również znana data publikacji nowych regulacji prawnych. Z projektu przepisów wynika jednak, że firmy zobligowane do wdrożenia terminali płatniczych bądź innych instrumentów, umożliwiających przyjmowanie e-płatności, zostaną określone w oddzielnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki.

Program „Polska Bezgotówkowa”

Program „Polska Bezgotówkowa” to kolejny pomysł na popularyzowanie terminali płatniczych w naszym kraju. Wspomniana inicjatywa wystartowała oficjalnie na początku stycznia 2018 roku. Co ciekawe, w jej stworzeniu brały udział różne instytucje, m.in. wydawcy kart, agenci rozliczeniowi oraz organizacje Visa i Mastercard. Program powstał również przy wsparciu Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Warto podkreślić, że akcja jest skierowana do przedsiębiorców, którzy nie korzystali dotychczas z wspomnianych urządzeń. Przystąpienie do programu „Polska Bezgotówkowa” zostało również uzależnione od liczby prowadzonych punktów handlowych bądź usługowych. Firma może ich posiadać nie więcej niż 5. Natomiast główną zaletą uczestnictwa w omawianej tu akcji jest brak opłat za stosowanie terminala płatniczego – przez rok, licząc od momentu podpisania umowy. Co więcej, przedsiębiorca może wdrożyć na takich warunkach maksymalnie do 3 urządzeń.

One thought on “Płatności elektroniczne – nowe przepisy, kasy online i program wsparcia

  • 14 kwietnia, 2018 at 3:33 pm
    Permalink

    Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby – ze względu na dzisiejszą popularność transakcji elektronicznych – wprowadzili wymóg korzystania z terminala płatniczego. Tego typu rozwiązania zaszły naprawdę daleko i w dodatku mają bezpośredni związek z przyszłym systemem fiskalizacji online.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *