Co jest istotne przy wdrażaniu drukarki etykiet?

Praktyka pokazuje, że produkowane współcześnie drukarki etykiet to wyjątkowo uniwersalne technologie. Urządzenia tego typu znajdują bowiem zastosowanie w różnego rodzaju działalnościach gospodarczych. Osobną kwestią jest jednak to, iż najlepiej pracuje się z drukarką etykiet, która spełnia oczekiwania konkretnego przedsiębiorstwa. A do wdrożenia takiego urządzenia niezbędna już jest znajomość co najmniej podstawowych parametrów tej technologii.

Różne rodzaje urządzeń etykietujących

Podstawową kwestią, z której należy zdać sobie sprawę już na samym początku poszukiwania odpowiedniej drukarki etykiety, jest duże zróżnicowanie technologii dostępnych na rynku. Standardowym rozwiązaniem są urządzenia określane często jako „biurkowe”. W największym skrócie można napisać, że to łatwe w obsłudze drukarki, które zapewniają korzystanie z prostszych funkcjonalności. Służą one zazwyczaj do wystawiania niezbyt dużej liczby etykiet. Ponadto, oddzielne grupy modeli na pewno stanowią urządzenia przemysłowe i półprzemysłowe. Jak same nazwy kategorii wskazują, są to drukarki etykiet, które sprawdzają się w bardziej wymagających działalnościach (przy emitowaniu bardzo wielu wydruków każdego dnia). Co ciekawe, na rynku są też dostępne urządzenia mobilne. Takie modele charakteryzują się oczywiście kompaktowymi gabarytami i mniejsza masą. Równocześnie jednak, często oferują korzystanie z praktycznej funkcjonalności. Mobilne drukarki etykiet można spotkać m.in. w dużych magazynach czy hurtowniach.

Parametry technologii wydruku

Tak naprawdę każda drukarka etykiet posiada indywidualne parametry techniczne. I właśnie to jest kolejnym zagadnieniem, które trzeba uwzględnić przy wyborze urządzenia. Poszczególne modele mogą się różnić m.in. szybkością pracy, rozdzielczością wydruku (203 lub 300 dpi) oraz wymiarami obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych. Często istotne okazuje się też to, czy wraz z zamówionym urządzeniem otrzymamy dostęp do przyjaznego w obsłudze oprogramowania. To przy jego pomocy będzie trzeba później konfigurować zawartość konkretnych etykiet. Ponadto, poszczególne drukarki różnią się pod względem wydajności. W tym przypadku znaczenie mają podzespoły, które zastosowano w danym modelu, np. procesor, pamięć RAM oraz pamięć Flash.

Wdrożenie drukarki w firmowym systemie

Zdecydowana większość drukarek etykiet jest wdrażana w firmach w taki sposób, że są one łączone z całym rozwiązaniem systemowym. Bezpośrednia współpraca odbywa się jednak z komputerem (stacjonarnym, laptopem) lub terminalem komputerowym typu POS. A do płynnej wymiany danych niezbędna jest obsługa odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. Na szczęście produkowane obecnie drukarki etykiet zapewniają pewną wariantywność również w tym zakresie. W ofercie dystrybutorów technologii tego typu znajdziemy po prostu drukarki, które posiadają różnorodne porty komunikacyjne, np. USB, RS-232 czy złącze sieciowe LAN (Ethernet). Co więcej, wybrane modele mogą też współpracować z resztą systemu przy zastosowaniu modułu bezprzewodowego Bluetooth. Taka funkcjonalność występuje m.in. w mobilnych drukarkach etykiet (niekiedy jako opcja).

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże niektórym przedsiębiorcom we wdrożeniu właściwego urządzenia. I życzymy oczywiście owocnej pracy z zainstalowanymi drukarkami 😉

One thought on “Co jest istotne przy wdrażaniu drukarki etykiet?

  • 17 stycznia, 2018 at 12:49 pm
    Permalink

    Kurczę, niepozorne urządzenie, z rodzaju, zdawałoby się – „a na co mi to?”. A jednak oferuje ciekawe rozwiązania! Wiem, bo myślałem podobnie, a dziś chętnie korzystam z funkcji drukarki etykiet 🙂 no ale prawda, pytanie, czy dana działalność potrzebuje takiej technologii. U mnie akurat się sprawdza i przydaje 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policz i wpisz: *